PARKOWANIE W PRADZE

parkowanie w pradze parkingi gdzie zaparkowac auto

Jedziesz do Pragi autem? Lepiej przeczytaj ten wpis. Parkowanie w stolicy Czech jest głównym problemem dla posiadaczy samochodów. 

Pytacie o wiele spraw przed przyjazdem do Pragi – chętnie odpowiadam. Myślę, że na blogu opublikowałem już prawie pełen ‚pakiet’ praktycznych wpisów. Wiecie już co zjeść w Pradze, gdzie zjeść w Pradze…Jakie są ceny, jak poradzić sobie z praską komunikacją miejską? Najczęściej zadawane pytania też już zebrałem w jeden wpis. Nie było jeszcze mowy o tym, gdzie zaparkować samochód w Pradze. A to zagadnienie niezwykle ważne – wielu turystom śni się potem to parkowanie po nocach. I nie są to sny przyjemne. Raczej koszmary.

– O co w tym wszystkim chodzi? – słyszałem już nie raz. Szczególnie jeśli chodzi o strefy (oznaczone kolorowymi liniami), w których można/nie można zaparkować. Nie jeden drapał się w głowę przy parkowaniu i mowa tu nie tylko o znalezieniu miejsca. To konkretne miejsce musi być jeszcze „przeznaczone” dla nas. W rzeczywistości nie jest to aż takie trudne, postaram się to przekazać bezboleśnie i jak najbardziej klarownie. Poza tym zajmę się także innymi kwestiami związanymi z parkowaniem w Pradze. Zapraszam więc do lektury.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kilka oczywistości na początek: parkingi strzeżone 

Zacznę od kilku spraw, które żadną nowością nie są. Parkingi strzeżone – jest ich w Pradze coraz więcej. Możecie w internecie znaleźć wiele takich miejsc, wybrać według preferencji i odległości od miejsca zamieszkania.  Nie chcę wypisywać wszystkich: jeśli już dostaliście się do centrum i chcecie zaparkować auto na parkingu strzeżonym – polecam 2 miejsca. Jedno na prawym, drugie na lewym praskim brzegu.

Na prawym praskim brzegu parking na Dworcu Głównym (Hlavní Nádraží, Wilsonova 8), na lewym brzegu parking na Kampie (Říční 2, system kamer). Duże parkingi podziemne znajdują się też pod budynkiem Rudolfinum i Teatrem Narodowym (dla orientacji pod TN 50 czk/godzina, 720 czk za 1 dzień). Oferty podziemnych, mniejszych garaży znajdziecie także tu.

W Pradze parkuje się oczywiście także na ulicach. Miejsc za darmo jest jak na lekarstwo, opłatę reguluje się oczywiście w parkomacie (ceny od 30 czk/godzina – w zależności od miejsca). Ale o parkometrach musi być mowa w kontekście stref parkowania. Te 2 kwestie nie mogą być omawiane oddzielnie.

Strefy, linie, kolory – uważajcie z niebieskim

Tak jak mówiłem nie jest to zbyt skomplikowany system, choć z dystansu może się tak wydawać. Nie martwcie się – nie jesteście sami. Nawet Czesi, ba sami Prażanie, przynajmniej na początku muszą się zastanowić chwilę dłużej. System parkowania w Pradze nie jest stary, a uczymy się przecież przez całe życie.

Strefy parkowania w Pradze oznaczone są liniami o różnych kolorach. Najważniejsza z punktu widzenia bezpiecznego parkowania jest linia niebieska. Na NIEBIESKIEJ mogą parkować tylko rezydenci, mieszkańcy danej dzielnicy, którzy mają na to specjalne pozwolenie. Ostrzegam przed tym, bo już nie raz słyszałem historie o wciskaniu się w wolne akurat miejsca w niebieskiej strefie. Nie chcę się tu rozdrabniać i pisać w jaki sposób takie pozwolenie można załatwić. Z punktu widzenia turysty – nie są to potrzebne informacje.

Strefa pomarańczowa – to strefa dla odwiedzających. Opłatę za parkowanie samochodu reguluje się w parkomacie. Parkowanie jest płatne od 8.00 rano do 20.00. Ale uwaga – w niektórych miejscach może być inaczej. Czytajcie informacje na znakach. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie też na parkometrach.

Strefa fioletowa – to strefa mieszana. Swoje auta zostawiają tu rezydenci, ale na 24 godziny mogą zaparkować tu także odwiedzający.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

P+R – czyli zaparkuj i jedź! (w spokoju)

Przy bezpiecznym parkowaniu auta w Pradze należy wspomnieć o pożytecznych parkingach P+R (park and ride) położone przy dużych stacjach metra (poza ścisłym centrum), z których korzystają autochtoni i turyści. Parkowanie jest dziecinnie proste – pozostawiamy auto w godzinach funkcjonowania metra i dalej jedziemy komunikacją. Warto to rozwiązanie sprawdzić.

Mowa o takich stacjach metra jak: Černý Most, Depo Hostivař, Nad. Holešovice, Chodov, Ládví, Letňany, Nové Butovice, Opatov, Rajská zahrada, Skalka, Zličín.  Parkingi otwarte są od 4.00 do 1.00. Cena to tylko 20 koron. Za nie odebranie auta płacimy 100 koron + opłatę za parkowanie dnia poprzedniego i następnego – razem 140 koron. Jeśli kierowca nie odbierze auta również następnego dnia, zapłaci kolejne 20 koron za dzień i 100 koron za noc…2 noce za 260 koron itp. Więcej informacji o parkowaniu w Pradze na P+R znajdziecie na oficjalnej stronie praskiej komunikacji miejskiej.

Na koniec kilka rad ogólnych – parkowanie w Pradze i poruszenie się autem w ogóle:

 • Zawsze sprawdź przy rezerwacji zakwaterowanie – gdzie znajduje się parking, który zapewnia hotel/hostel/właściciel apartamentu. Miejsce parkingowe wcale nie musi być pod tym samym adresem i nie jest to zła wola kogokolwiek. Bardzo często (szczególnie w centrum miasta) na parkowanie nie ma miejsca, bądź miejsca są mocno ograniczone. Lepiej zapytać, sprawdzić gdzie auto będzie stało. Można opracować trasę, sprawdzić odległości, zorientować się w topografii. Zazwyczaj proponowane parkingi nie są daleko.
 • Jeśli przyjechaliście do Pragi autem, a mieszkacie poza centrum, korzystajcie z komunikacji miejskiej. Znacznie ułatwi to życie. Poza tym wszyscy mogą pić piwo. To chyba najlepszy argument.
 • Jesteście w Pradze tylko na kilka godzin? Idealny jest parking P+R przy stacji metra poza centrum i jazda komunikacją miejską. Oszczędzacie czas i nerwy. Przy krótkich pobytach lepiej ten czas przeznaczyć na rozkoszowanie się urokami Pragi.
 • Płacisz w parkomacie? Lepiej wrzucić wcześniej trochę więcej „miedzi”… Płacenie „na styk” może spowodować, że w końcówce zafundujesz sobie półmaraton praski 🙂
 • Czytajcie informacje na znakach – wymiar godzin płatnego parkowania może się różnić w zależności od miejsca.
 • Kiedy widzisz informację o czyszczeniu ulicy – potraktuj ją poważnie. Stojące samochody zostaną odwiezione na lawetach – tu nikt nie będzie się tym przejmował.
 • Więcej informacji o parkowaniu w Pradze: http://www.parkujvklidu.cz/prague-parking/ Informacji tyle, że można napisać pracę doktorską na temat parkowania nad Wełtawą 🙂 Info w j.czeskim i angielskim.
 • Na koniec rada najważniejsza: jeśli to możliwe – jeśli w miejscu, w którym żyjesz możesz skorzystać z innego środka transportu, by dotrzeć do Pragi…auto pozostaw w domu.

Czekam na komentarze, wasze doświadczenia, ewentualne kolejne pytania dotyczące parkowania i parkingów w Pradze…

Reklamy

6 odpowiedzi na “PARKOWANIE W PRADZE”

 1. Praga jest miastem ze wspaniałym systemem komunikacyjnym.Centrum miasta to metro i tramwaj.Jak najmniej autobusów stojących i generujących korki.Własne auto jest naprawdę zbędne a właściwie w ogóle nieprzydatne.Moje własne doświadczenie w korzystaniu z garaży podziemnych sprowadza się do bardzo pozytywnego doświadczenia z firmą MrParkit (płacić można i kilka miesięcy wcześniej,bezproblemowe anulacje czy zmiany).W wypadku hotelu Courtyard by Marriott ul.Lucemburska 46 ten sam hotelowy parking parking podziemny kosztuje 10 EUR dziennie taniej niż rezerwowany przez hotel.Ceny parkingów podziemnych słone jak to w wielkich,obleganych przez turystów miastach od 12 do 22 EUR dziennie.

  1. Zgadzam się w pełni, że auto jest w Pradze zbędne. Koszty są jakie są…choć myślę, że to one najbardziej szokują Polaków. Dziś w turystyce nic jest za darmo i trzeba się na to przygotować

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s