AI WEIWEI W PRADZE

ai weiwei w pradze praha prague

Po raz kolejny, jeden z najbardziej znanych artystów współczesności – Chińczyk Ai Weiwei – zawitał do Pragi. Tym razem z monumentalną wystawą dotyczącą kryzysu migracyjnego. Do zobaczenia w Galerii Narodowej w Pradze. 

Wystawa „Law Of The Journey” potrwa do początku 2018 roku (Musicie odwiedzić Veletržní palác – dokładnie w tym samym miejscu, gdzie jeszcze do niedawna zobaczyć można było Epopeję Słowiańską Alfonsa Muchy, ta teraz na wystawie w Tokio). Znany ze swojego zaangażowania w walkę o prawa człowieka, zainteresowany problemem uchodźców od lat – Ai Weiwei przywiózł do Pragi ogromny, gumowy ponton (niczym Arkę Noego XXI wieku), wypełniony figurami. Epickie, monumentalne dzieło robi niesamowite wrażenie, szczególnie widziane z I piętra Galerii Narodowej. Pod pontonem znajdziecie cytaty wielu autorów od Kafki, po antycznych poetów. To nie kryzys migracyjny, ale kryzys ludzkości. 

To jednak nie koniec. Na wystawie można zobaczyć także inne dzieła związane z kryzysem migracyjnym (oraz jeszcze starszą ceramikę Ai Weiwei’a). Na pierwszym piętrze znajduje się przejmujący projekt „Pralnia” (Loundromat). To swoista historia obozu w Idomeni (na grecko-mecedońskiej granicy) opowiedziana poprzez pozostawioną tam przez uchodźców odzież i obuwie. Rzeczy zebrane przez Ai Weiwei’a i jego asystentów z miejsca, które stało się symbolem wielkiego exodusu w 2015 roku, przewieziono do jego pracowni w Berlinie, następnie wyprano, wyprasowano i posegregowano…Zmyto z nich (jak można interpretować) słoną morską wodę, słone łzy, ale także pył i brud drogi w nieznane…Poniekąd poprzez ten akt – przywrócono godność ich właścicielom, którzy nie mieli szansy ich wyprać, czy wysuszyć.

Polecam wszystkim, którzy wybierali się na Epopeję Słowiańską Muchy, ale się z nią „rozminęli”. Warto odwiedzić Veletržní palác i bez niej, by zobaczyć wystawę o tematyce (bezdyskusyjnie) aktualnej i bolesnej. Sam Ai Weiwei jest uchodźcą z własnego kraju, a Veletržní palác miejscem, w którym gromadzono Żydów, przed transportem do Terezina. Nie było lepszego miejsca, by „Prawo drogi” zaprezentować.

Szczegóły: http://www.ngprague.cz/exposition-detail/aj-wej-wej/

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

P3262137OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAP3262158

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s