GROTA W GRÉBOVCE (PRAGA POZA SZLAKIEM)

romantyczne miejsca w pradze praga przewodnik grota grebovka

Grébovkę (Havlíčkovy sady) polecałem już nie raz. Dziś kilka słów o najbardziej tajemniczym i romantycznym zakątku parku: grocie. Kolejny odcinek naszego spacerowania poza głównym szlakiem w Pradze. 

Grébovkę założył Moritz Gröbe, XIX-wieczny magnat przemysłowy. Znajdziecie tu jego willę, którą kazał otoczyć angielskim ogrodem, z wieloma ciekawymi elementami. Pod willą znajduje się przepiękna winnica (podobno jeszcze z czasów Karola IV), malowniczo usytuowana drewniana altana z kawiarnią i winiarnią (serwującą tutejsze wino). Ciekawie wygląda pawilon, w którym kiedyś mieściła się strzelnica i kręgielnia. Tu również można popijać kawę, piwo i opalać się w otoczeniu autochtonów. Polecam dania z grilla, które tu serwują. 

Ale do parku warto przyjść także, by zgubić się w tajemniczej, sztucznej grocie (od razu wyjaśniam: materiał-wapień). Architekt Antonín Viktor Barvitius oraz Josefa Vorlíček inspirowali się podobnymi projektami w Niemczech, a przede wszystkim we Włoszech. Grota nie była ulubionym miejscem wśród okolicznych mieszkańców, ale wszystko zmieniło się po jej renowacji kilka lat temu.

Na dole wita was fontanna z Neptunem (figura przez wiele lat zaginiona), ale trzeba dostać się wyżej, by w pełni zachwycić się tym miejscem. Nie chodzi tylko o widok z najwyższego tarasu, ale przede wszystkim o tajemnicze korytarze, wąskie przejścia pomiędzy skałami, ukryte „saloniki”, które emanują specyficzną atmosferą i dają schronienie, szczególnie w upalne, letnie dni. Jeśli przy atmosferze jesteśmy, to oprócz wyraźnego efektu romantyczności, można tu odczuć powiew „kontrolowanej” grozy. Nic dziwnego, że grotę wykorzystano w horrorze Juraja Herza „Panna a netvor” (czechosłowacka wersja „Pięknej i bestii”) – polecam serdecznie przed wizytą w tym wyjątkowym miejscu. Park i grota dostępna za darmo. Nie tylko dla poszukujących romantycznych zakątków. (Jeśli podoba wam się ściana w Ogrodzie Waldsteina, musicie poświęcić czas także na grotę w Grebovce).

grota grebovka praha atrakcje za darmoOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

praga poza szlakiem grebovka grota romantyczne miejsca na spacer praga przewodnik

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklamy

Jedna odpowiedź na “GROTA W GRÉBOVCE (PRAGA POZA SZLAKIEM)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s