ŚWIĘTA WIELKANOCNE W PRADZE

wielkanoc w pradze swieta praga na swieta

Jak przeżyć święta wielkanocne w Pradze? Na co zwrócić uwagę? 

Już od kilku tygodni na głównych praskich placach trwają wielkanocne jarmarki. Górują nad nimi wielkanocne drzewka, ozdobione pisankami i paskami kolorowego papieru lub folii, które pięknie powiewają na wietrze. Przyozdobione gałązki (często kilka zwiniętych razem w tzw. pomlázkę – rózgę), używa się w Wielkanocny Poniedziałek do symbolicznego chłostania dziewcząt. W Czechach tendencje sadomasochistyczne przeważają nad konkursem na „Miss mokrego podkoszulka” 😉

Od kilku lat pojawia się w hospodach zielone piwo, o którym już pisałem. Budzi chyba więcej kontrowersji, niż zachwytów. Ale fani pienistego napoju i tak nie będą narzekać – w dobrych miejscach można znaleźć specjalne, wielkanocne piwa, zwykle mocniejsze niż typowe czeskie leżaki.

Na stołach musi pojawić się mazanec – wielkanocne ciasto (zdjęcie na dole w galerii), które podaje się z masłem, miodem, powidłami. Oryginalny mazanec kupicie w każdej dobrej piekarni, choć dostępne są także tańsze wersje w supermarketach. Czesi pieką też nádivkę – rodzaj bardzo smacznej zapiekanki z mięsa, starego pieczywa, jajek i dużej ilości wiosennej zieleniny. Każdy dodaje co chce. Na stołach pojawia się też królik, drób. Nie zabraknie jajek – z nimi też związany jest szereg zwyczajów.

Najważniejsza jest atmosfera nowego początku i piękno budzącej się do życia przyrody. Kwitną drzewa owocowe, kalina, forsycje, magnolie. Kiedy praskie ogrody i parki skropi lekki, wiosenny deszczyk…Nie da się tego opisać. I takich przeżyć w te święta wam życzę!

Poniżej, jak zawsze, kilka fotografii na zachętę…

wielkanoc w pradze co zjeść w pradze na wielkanoc swieta praga przewodnik powielkanoc w pradze czeskiej co zjeśćwielkanoc w pradze gdzie co jakOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s