WILLA WINTERNIZÓW W PRADZE

willa winterniz w pradze praga architektura ciekawe miejsca Loos

Kolejne dzieło wielkiego architekta Adolfa Loosa już niebawem zostanie otwarte do zwiedzania. W Pradze nie tylko Willa Müllera…czyli kolejny odcinek praskich spacerów poza głównym szlakiem.

O tym, że praski Smichov to zagłębie pięknych willi i domów, miłośników moderny nie trzeba zbytnio przekonywać. Od niedawna znów wielkim zainteresowaniem cieszy się Willa Winternizów (adres: Na Cihlářce 10). Została na moment otwarta dla publiczności w lutym, planowane jest udostępnienie jej na stałe. (Aktualizacja: willa została otwarta na stałe, proponuje bardzo ciekawy program kulturalny, warto sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej: https://www.loosovavila.cz/)

Chodzi (o kolejną już) realizację Adolfa Loosa w Pradze. Domów, gdzie zastosował swój Raumplan jest na świecie ok.20, większość w Austrii, a Praga przyciąga odwiedzających od lat do Willi Müllerów. Przewiduję, że w tym przypadku, będzie podobnie. Sądząc po długości kolejek, jakie trzeba było wystać, by zobaczyć willę w czasie „dni otwartych”.

Los trzypiętrowego domu, idealnie odzwierciedla brutalne przemiany XX wieku w naszej części Europy. Projekt został zrealizowany dla prawnika Josefa Winterniza i jego rodziny, w latach 1931-32. Trzeba dodać, że autorem jest nie tylko Loos, ale także Karel Lhota, który odpowiadał za całe umeblowanie. Rodzina cieszyła się willą tylko do 1941 roku.  Byli Żydami, zostali odwiezieni do Auschwitz. W domu powstało przedszkole, które „wytrzymało” tu do początku lat 90-tych. Po wojnie z obozu wróciły tylko kobiety. Rodzina otrzymała co prawda swój dom z powrotem, ale po dojściu komunistów do władzy, nie miała pieniędzy na zapłacenie „podatku dla milionerów”. Dom przypadł państwu. Rodzina odzyskała go dopiero w 1997. Przeszedł on rekonstrukcję (tak jak Villa Müller), były w nim organizowane sporadyczne wystawy, od czasu do czasu siedzibę miały tu małe firmy. Wciąż jednak miłośnicy architektury przychodzili pod willę, dzwonili, pytali o jej historię i plany na jej wykorzystanie.

Willę nazywano „beżową księżniczką”. Płaski dach, szaro-biała, niczym nie ozdobiona fasada. Według specjalistów nie należy do największych dzieł Loosa (architekt był w tym czasie już dość poważnie chory), ale wciąż robi wrażenie. Szczególnie wejście. Wchodzimy do środka po wąskiej, dość ciemnej klatce schodowej, by za moment znaleźć się w imponującej, kaskadowo rozwiązanej przestrzeni, z wielkim pokojem dziennym. Tu właśnie, nie tylko zobaczyć, ale przede wszystkim poczuć można siłę Raumplanu. Wnętrza dzielił Loos na poszczególne części – „pokoje” – nie zamknięte jednak, ale otwarte, różniące się wysokością stropu – w zależności od wagi i funkcji. Tak jest i w tym przypadku. Monumentalna główna sala „góruje” nad znajdującymi się po bokach dwoma częściami: sekcją do odpoczynku i jadalnią.

Na drugim piętrze znajdziemy się nagle w zupełnie praktycznym, przemyślanym labiryncie. Do każdego z pokojów wiedzie kilka wejść, by mieszkańcy mogli zdecydować i wybrać, które jest dla nich (w konkretnym momencie) wygodniejsze. Ciekawie rozwiązano sypialnię. Łóżko właścicieli znajdowało się w specjalnie skonstruowanej, obitej drewnem wnęce – by tłumić dźwięki dochodzące z otoczenia. Elegancko zrealizowana klatka schodowa prowadzi nas na górę, na najwyższy taras z pięknym, niecodziennym widokiem na Pragę (owszem, również na Stadion na Strahovie, ten widać najlepiej z toalet). Jest tu kilka elementów, w których Loos pozwolił sobie na więcej luzu, jak np. zaułek do prywatnych, intymnych spotkań na tarasie. Żadnych elementów dekoracyjnych jednak nie znajdziecie. „Ornament i zbrodnia” – tak zatytułował jeden ze swoich esejów sam Adolf Loos…Nie ma się więc czemu dziwić.

Siła willi spoczywa nie tylko w jej architekturze, ale także w losie rodziny Winternizów. W willi można poznać ich historię. Mała wystawa przedstawia koleje losu europejskiej familii, miażdżonej przez totalitaryzmy. Wciąż jednak walczącej o przetrwanie i powstającej znowu. Ich dom i niesłabnące zainteresowanie nim jest tego przykładem. Z powodu tej olbrzymiej atencji willa już wkrótce zostanie otwarta na stałe, jako przestrzeń wystawiennicza i twórcza. Zanim się tam jednak dostaniecie, jak zwykle galeria fotograficzna na zachętę.

P2221950OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAwilla winternizów w pradze zwiedzanie pragiOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAP2221956OLYMPUS DIGITAL CAMERAwinternizova vila praga praha prague architektura przewodnikwinternizova vila widok na pragę najpiekniejsze widoki zwiedzanie pragi czeskiejP2221967OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAP2221974

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Jedna odpowiedź na “WILLA WINTERNIZÓW W PRADZE”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s