o mnie/about me

fot. Marti

Jestem licencjonowanym przewodnikiem praskim. W Pradze mieszkam 4 lata. Przeniosłem się po studiach. Przyjechałem bez przygotowania, z jednym plecakiem, przyciągnięty alchemią tego miejsca. Praga przyjęła mnie ciepło i szybko stała się domem. Znam Pragę, znam jej puls, znam jej ścieżki, wciąż jednak z wielkim entuzjazmem i zapałem podchodzę do odkrywania tego miasta i pokazywania go innym. Mogę powiedzieć o sobie – wspomagając się na chwilę tytułem poematu Hrabala – Bambini di Praga – jestem dzieckiem Matki miast i aż niecierpliwię się na myśl: ile jeszcze wspaniałości dane mi będzie odkryć…

Interesuję się historią, literaturą, w kinie serce bije mocniej przy „wielkich mistrzach”, choć staram się nie tracić kontaktu z nowymi produkcjami.Mam pod lupą rozkład praskich wydarzeń kulturalnych, sam często z niego korzystam. Wiem, gdzie warto iść na koncert, na salsę, w którym teatrze zobaczymy na scenie plejadę czeskich gwiazd…Jeśli gdzieś nie dotarłem lub czegoś nie wiem – sprawdzę i przygotuję grunt dla moich turystów! Nie boję się nowych wyzwań, zwłaszcza tych intelektualnych.

Czeski sposób życia mi odpowiada, choć okiem turysty Praga wcale nie musi wyglądać jak świat. w którym wszystko dzieje się 3 razy wolniej. Dziś trzeba się więcej postarać, żeby znaleźć enklawy spokoju. Specjalności czeskiej kuchni i najlepsze w świecie piwo – to niezbędne elementy na praskim szlaku. Często korzystam z tych dobrodziejstw! Wciąż zadziwia mnie to, że Praga nie jest miejscem sezonowym! Rozkwita na wiosnę i dojrzewa w upalne i gwarne lato. Jesienią staje się melancholijna. Stwierdzenie „Praga mgły wymaga” nie wzięło się z nikąd!. Czas zimy przynosi koloryt przedświątecznych targów i karnawałowe szaleństwo! To miasto jest wyjątkowo pociągające o każdej porze roku!

fot. Krzysztof Stanik

Wraz z uwielbieniem dla historii, architektury, całego dorobku artystycznego Pragi, wciąż staram się reagować na zmieniające się potrzeby współczesnych turystów – stąd zainteresowanie turystyką alternatywną i próba indywidualizowania oferty turystycznej. Daleki jednak jestem od odrzucania tradycyjnych form zwiedzania jak wspólny spacer, dyskusja, rozkoszowanie się pięknem przyrody i dziedzictwa dawnych dziejów! Jestem osobą otwartą i swoją wiedzę oraz zapał chciałbym zaoferować wszystkim: starszym i młodszym, tym, którzy już Pragę znają i kochają, oraz tym, którzy dotrą tu po raz pierwszy!

DO ZOBACZENIA W PRADZE !

Piotrek Gawliński

ENGLISH:

My name is Piotrek Gawliński, I’m an authorised young Prague guide fluent in both English and Polish (native speaker).I am constantly looking for new experiences and interesting development opportunities in the area of modern tourism. I am testing innovative ways of showing Czech capital city – not only as an architectural and historical phenomenon. I am interested in implementing the elements of  the contemporary tourism: sport, leisure, craft, interest in everyday life with the variety of brilliant possibilities brought by the alternative tourism.

I believe that our cooperation would bring great effects and mutual benefits, so…

SEE YOU IN PRAGUE!

Piotrek Gawliński

fot. Krzysztof Stanik

Reklamy