TOP 10 WYDARZEŃ KULTURALNYCH, czyli PAŹDZIERNIK 2010 W PRADZE

Pamiętacie film „Rok diabła”? Prawdziwa jesień w Pradze przywołuje klimat tego obrazu. Do miasta dotarła dekadencja (dosłownie i w przenośni), znany z filmu Zelenki demoniczny Jaz Coleman zmierza na koncert ze swoim Killing Joke, nad wzburzonymi wodami Wełtawy uniesie się też głos metalowej divy Tarji Turunen, a Jimmy Edgar zadowoli neohipsterów swoim techno – funkiem…Czy to tyle i aby nie za smutno? To dopiero początek! W Pradze nowy sezon kulturalny na dobre rozpocznie się w październiku. Wydarzeń tyle, że mógłbym stworzyć TOP 30 – problem kulturalnej obfitości…Jak zdążyć na wszystko?

1.WYSTAWA „DEKADENCJA TERAZ!” – szereg wystaw i akcji w różnych galeriach 30.09.2010 – 02.01.2011

Na granicy ostateczności, wizje skrajności, w których dalej już pójść nie można. Jeśli komuś dekadencja kojarzyła się dotychczas z nudą w zadymionej kawiarni literackiej, to po zapoznaniu się choć z częścią prac, z pewnością zmieni zdanie. Jedna z najbardziej oczekiwanych wystaw w Pradze, z pewnością jedna z najbardziej elektryzujących i szokujących, według ekspertów jedna z najambitniejszych w historii Galerii Rudolfinum. Ale nie tylko tam będziemy mogli się zapoznać z wizjami dekadencji w sztuce. W DOX-ie Gilbert i George, w Muzeum Artystyczno – Przemysłowym rozszerzenie wystawy z Rudolfina o przykłady inspiracji dekadencją w designie i modzie. Wystawa została podzielona na 5 „rozdziałów”: Seks, Śmierć, Szaleństwo, Pop i Ból. W każdej z poszczególnych kategorii możemy zobaczyć prace następujących autorów (podaję za stroną główną wystawy):

Ból – Granica siebie: Matthew Barney, Genesis Breyer P-Orridge, Gilbert and George, Gottfried Helnwein, Damien Hirst, Jürgen Klauke, Robert Mapplethorpe, Yasumasa Morimura, Catherine Opie, Orlan, Pierre et Gilles, Cindy Sherman, Andreas Sterzing, Joel Peter Witkin, David Wojnarowicz

Seks – Granica ciała: Nobuyoshi Araki, Marc Bijl, Wim Delvoye, Martin Gerboc, Jake and Dinos Chapman, Jeff Koons, Niba, ORLAN, Jan van Oost, Pierre et Gilles, Andres Serrano, Cindy Sherman, Géza Szöllősi, Tsang Kin-Wah, Joel-Peter Witkin

Pop – Granica piękna: Boaz Arad, Gilbert & George, Martin Gerboc, Gottfried Helnwein, Alexander Kosolapov, David LaChapelle, Yasumasa Morimura, Shimon Okshteyn, Erwin Olaf, Pierre et Gilles, Jamie Reid, ORLAN, Terry Rodgers, Paolo Schmidlin, Mark Ther

Rozszerzenie w Muzeum Artystyczno – Przemysłowym:

Ondřej Brody, Jiří Černický, David Černý, Zsófia Keresztes, Nick Knight, Zbigniew Libera, Alexander McQueen, Robert Miller, NIBA, Erwin Olaf, Comenius Roethlisberger, Géza Szöllösi, Maciej Toporowicz, Joel-Peter Witkin

Szaleństwo – Granica myśli: David Bailey & Damien Hirst, Matthew Barney, Josef Bolf, Gottfried Helnwein, Jake and Dinos Chapman, Jürgen Klauke, Joachim Luetke, Ikuko Miyazaki, Yasumasa Morimura, Catherine Opie, Zhang Peng, Joel-Peter Witkin

Śmierć – Granica życia: Steven Gregory, Keith Haring, Damien Hirst, Václav Jirásek, Robert Mapplethorpe, Jan van Oost, Ivan Pinkava, Joel-Peter Witkin

To po prostu trzeba zobaczyć! Myślę, że nie było wcześniej żadnego wydarzenia, w ramach moich comiesięcznych TOP 10, na które namawiałbym goręcej. Jeśli ktoś potrzebował kulturalnego powodu, żeby pojawić się w Pradze, to tym razem już nie może sobie odmówić. Jedna z najważniejszych wystaw dekady (na koniec dekady), o ile nie najważniejsza. Z pewnością będę jeszcze nie raz wracał do „Decadence Now!”.

INFO:   http://www.decadencenow.cz/

2.TINA.B – FESTIWAL SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ – 07.10 – 24.10. 2010

Festiwal sztuki współczesnej, którego nazwę należy rozszyfrowywać jako This Is Not Another Biennale…Co czyni go tak innym? Organizatorów interesuje przede wszystkim wpływ sztuki na codzienność, jej oddziaływanie na przestrzeń publiczną. Stąd „wyjście” festiwalu na ulice, do parków i innych miejsc z takimi projektami jak np. tańczące rzeźby włoskiego artysty Marco Di Piazzy albo praca Maxa Streichera – świetlna iluzja kwadrygi, która popłynie po Wełtawie. Festiwal z udziałem polskiej kuratorki – Oli Grzonkowskiej, która przygotowała projekt „Platonic lives”. Impreza w wielu miejscach, płynnie da się powiązać z innymi turystycznymi czynnościami.

INFO:  http://www.tina-b.eu/en/

3. DESIGNBLOK 10 – DNI DESIGNU W PRADZE – 05.10 – 10.10.2010

Już po raz dwunasty w Pradze dni designu. Impreza na stałe wrośnięta w jesienny program festiwali i przeglądów, ciesząca się zawsze wielkim zainteresowaniem, bo Praga designem wszelkiej maści stoi. W tym roku tematem przewodnim jest woda i liczę tym samym na „rozwodnienie” trochę atmosfery i rozluźnienie całej imprezy. Będzie można sobie popatrzeć, będzie można stosunkowo tanio kupić (jak przekonują organizatorzy, choć im nie wierzę) wydesignowany przedmiot jako podarunek na zbliżające się święta. W ramach festiwalu także Designblok Fashion Week.

INFO: http://www.designblok.cz/2010/

4. PUBLIC ENEMY + GOLDFRAPP + MORCHEEBA – KONCERTY W SaSaZu

Już po raz kolejny w klubie SaSaZu gwiazdy światowego formatu. W tym miejscu jeszcze krótka refleksja nad stanem praskiego programu muzycznego. Praktycznie codziennie w październiku otrzymujemy jakąś ciekawą propozycję: od uznanych gwiazd, poprzez wybijających się artystów indie, na początkujących cudownych dzieciach scen klubowych kończąc. Daleko jeszcze Pradze do Londynu i Berlina, ale jesień zapowiada się obiecująco na tyle, że można śmiało powiedzieć: stolica Czech wychodzi z cienia. Public Enemy – legendarny, pierwszy znaczący hip – hopowy skład z USA – zagra 31.10.2010. Chcąca się chyba przypomnieć fanom Morcheeba wystąpi w SaSaZu 16.10.2010. Cztery dni wcześniej na scenie holeszowickiego kluby pojawi się Goldfrapp. Ostatnia płyta nie jest może arcydziełem, ale 12.10.2010 dam Alison szansę.

INFO:  http://www.sasazu.com/club-bar/club-events/

6. ECSTASY OF SAINT THERESA – KONCERT – 10.10. + 20.10.2010

Mi EOST kojarzyli się zawsze z soundtrackiem do “Samotnych”, młodzi Czesi, nie tylko Ci, którzy dorastali w latach 90., mają trochę więcej skojarzeń. „Ekstaza powraca!” słyszę ze wszech stron i szybko orientuję się, że nie chodzi tylko o muzykę, tego skądinąd ciekawego duo, ale o cały klimat „devadesátek” w Pradze. Początek sceny tanecznej w stolicy Czech, zachłyśniecie się wolnością, historia takich legendarnych dla bohemy klubów jak Roxy i Radost, czy w końcu bunt i zagubienie jak w „Szeptem” Davida Ondříčka, w którym zresztą duet EOST wystąpił w głównych rolach. Przerobili psychodeliczny rock, zafascynowani ambientem i techno zrobili krok ku elektronice, co spowodowało z resztą rozpad pierwszego składu. Znalazłem informację, że zainteresował się nimi sam John Peel, który zaprosił ich do nagrania legendarnego John Peel Session. Żadnemu czeskiemu zespołowi nie udało wcześniej ani później dotrzeć tak wysoko. Nic dziwnego, że zainteresowanie ich powrotem jest tak wielkie, znaczą przecież tak dużo i niosą tyle skojarzeń. Na premierowy koncert na Nowej Scenie Teatru Narodowego (10.10.2010) bilety są już wyprzedane, ale może uda się jeszcze kupić wejściówkę na koncert 20.10.2010. Gdzie? Oczywiście, że w Roxy…

INFO: http://www.eost.cz/

7. MONET – WARHOL Z KOLEKCJI BATLINERÓW – WYSTAWA – 13.10.2010 – 07.01.2011

Lubię kiedy sztuka przyjeżdża do mnie, a w dodatku po selekcji, z zacnej kolekcji czy muzea. Tak stanie się 13.10.2010, kiedy w pałacu Veletřní, który – nie muszę chyba przypominać – służy jako przestrzeń wystawiennicza działu sztuki współczesnej Galerii Narodowej, zostanie otwarta wystawa „Monet – Warhol”. Dzieła przybędą ze słynnej wiedeńskiej Albertiny i kolekcji małżeństwa Batlinerów. Do Galerii Narodowej mają dotrzeć prace: Moneta, Warhola, Lichtensteina, Kleina, Bacona, dzieła niemieckich ekspresjonistów, francuskich surrealistów, czy awangardy rosyjskiej. Wszystko w perełce architektury lat 30., zaledwie kilka przystanków tramwajowych od centrum, na Holeszowicach.

INFO:   http://www.ngprague.cz/cz/78/0/3095/sekce/monet-warhol-mistrovska-dila-z-albertina-museum-a-batlinerovy-sbirky/

8. KOMIKSFEST 2010 – FESTIWAL KOMIKSU – 30.10. – 06.11.2010

Już po raz piąty, na przełomie października i listopada, w Pradze odbędzie się święto fanów komiksu. Impreza wciąż zachowała swój alternatywny klimat. Zarówno oficjalne otwarcie, jak i imprezy towarzyszące nie rażą „napuszeniem” jak wiele innych branżowych, czy specjalistycznych festiwali. Może dlatego, że hasło KOMIKSFESTU głosi: „Komiks unlimited” i ta otwartość oraz luz jest wyczuwalna. Spotkania z rysownikami, przeglądy filmów, premiery nowych powieści graficznych. Dzieje się dużo i intensywnie. Ciekawe czy i w tym roku komiksowo udzieli się któraś z gwiazd – w roczniku 2009 swój talent ujawniła Ania Geislerová. Rozpoczęcie 30.10.2010 w MeetFactory. W programie wernisaże m.in.: wystawy Amanita Design i DRAWetc., koncert Ghostmother and Bastard DJs, pokaz mody alternatywnej sklepu Parazit.

INFO: http://www.komiksfest.cz/

9. KONCERTY W MEETFACTORY

O tym donieść muszę, każdy kto słucha, będzie wiedział o co chodzi, dlatego wątek pozostawiam bez komentarza. 09.10.2010 – The Cinematics, 16.10.2010 – Jimmy Edgar, 22.10.2010 – IAMX, 23.10.2010 – Abe Vigoda, No Age, The Pharmacy, 29.10.2010 – Pendelum. Bilety: 290 koron, z wyjątkiem IAMX – 650 koron.

INFO:  http://meetfactory.cz/en/music.aspx

10. BEATS OF FREEDOM – POKAZ W BIO OKU – 08.10.2010

Zabiorę swoich czeskich znajomych na film o czasach, kiedy w Polsce powstawała jeszcze muzyka. Kto nie widział, a mieszka w Pradze, albo będzie tu turystycznie – śmiem zaprosić do kina OKO na darmowy pokaz filmu „Beats of Freedom – Zew wolności”, czyli jak zniszczyć totalitarny reżim przy pomocy domowego wzmacniacza! Sam jeszcze nie widziałem, ale mam nadzieję, że wyjdę z kina dumny. 2 projekcje w ramach obchodów 30 – lecia założenia Solidarności.

INFO: http://www.polskyinstitut.cz/?d=program&i=553&lng=pl

Dodaj komentarz