DAVID ČERNÝ – FRANZ KAFKA. NOWA RZEŹBA W CENTRUM PRAGI

Kafka Franz kafka w pradze cerny sztuka współczesna

Które to już dzieło Davida Černego w Pradze? Poznajcie nowy pomnik pisarza Franza Kafki.

Zupełna nowość. Pomnik – olbrzymią głowę pisarza – odsłonięto w piątek. Jest częścią nowego centrum handlowego Quadrio, otwartego przed dwoma dniami na ulicy Spalenej, tuż przy ważnej Alei Narodowej (Národní třída), dokładnie nad świeżo wyremontowaną stacją metra o tej samej nazwie (linia B – żółta).

Pomnik Kafki autorstwa Černego stoi na placyku za kompleksem Quadrio. Należy przejść przez pasaż handlowy od strony Spalenej, aż do samego końca. Na pierwszych fotografiach prasowych Kafka wyglądał raczej jak stadionowy chuligan, z bliska podobieństwo jest już widoczne. Znaczące są gabaryty pomniku: 11 metrów wysokości, 39 ton wagi! Dzieło kosztowało 30 milionów koron! Zapłacił inwestor. Materiał – stal nierdzewna, z której twórca korzysta ostatnio często w kraju (i zagranicą), żeby wspomnieć zeszłoroczne dzieło – InUtero – postać rodzącej kobiety (do odnalezienia na Dlouhej, zdjęcia znajdziecie na blogu).

Można być już lekko Černym znudzonym – za chwile jego prace zaczną wyskakiwać Prażanom z lodówek – ale po pierwszych oględzinach muszę przyznać: głowa Franza Kafki robi wrażenie. Artysta miał przedstawić inwestorom 3 projekty, najbardziej spodobał się Kafka. Długo spekulowano o tym, że na placu ma stanąć fontanna Černego złożona z penisów (sic!) – coś znacznie bardziej kontrowersyjnego niż jego Sikający (przy Muzeum Franza Kafki zresztą).

Po dłuższym zastanowieniu Kafka przypomina wcześniejsze dzieło autora: Metalmorphosis, które wystawił w Północnej Karolinie. Kafka jest jednak cięższy i nie strzela wodą. Jego 22 „poziomy” mogą się jednak poruszać – tak przynajmniej wynika z pierwszych informacji. Ruchu nie zarejestrowałem – dam znać, jeśli dowiem się więcej.

Kolejne miejsce na szlaku śladami Černego, choć trzeba tu dodać, że nie jest to pierwszy monument w Pradze związany z osobą słynnego pisarza. Od 2003 roku w Pradze można podziwiać pomnik Kafki autorstwa Jaroslava Róny (znajduje się przy Hiszpańskiej Synagodze). Również polecam i zapraszam do obejrzenia świeżej galerii:

cerny kafka głowa głowica instalacja sztuka współczesna w pradze

David Cerny Franz Kafka praga

David Cerny rzeźby w Pradze gdzie znaleźć

sztuka współczesna w pradze czerny kafka

kafka praga gdzie znaleźć miejsca z kafką kafkowskie

praga kafka miejsca w pradze do zobaczenia streetart cerny

Reklamy

7 odpowiedzi na “DAVID ČERNÝ – FRANZ KAFKA. NOWA RZEŹBA W CENTRUM PRAGI”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s